Devam Edeceğiz

Uzun süredir pandemi koşulları ile mücadele ediyoruz. Bir yıla yaklaştığımız pandemi sürecinde neler yaptık ve daha neler yapacağız?

Yaptıklarımızdan detaylı bahsetmemeyi tercih ederim. Yapacaklarımızı kurum içi ve herkese açık olacak şekilde ikiye ayırabiliriz. Kurum içi ile başlayalım.

 • Milli sporcularımıza verdiğimiz desteklere devam edeceğiz.
 • Ligler iptal olsa da spor kulübü projemizde yer alan sporcularımıza verdiğimiz ek eğitimlere devam edeceğiz.
 • Sporcularımıza özel organizasyonlar yapmaya devam edeceğiz.
 • Antrenör ve sporcu ilişkisini kuvvetlendirmek amacıyla rutin program dışı koçluk saatlerine devam edeceğiz.
 • Üst sınıfların alt sınıfların çalışmalarına destek verdiği takım içi çalışmalarımıza devam edeceğiz.
 • Antrenör arkadaşlarımın fedakarlığı ile gerçekleştirdiğimiz etüt saatlerimize devam edeceğiz. Hepsine tekrar teşekkür ederim. Bu çalışmada verdikleri karşılıksız emek çok değerli.
 • Sporcularımızın motivasyonlarının düşmemesi için antrenör iletişimini yüksek tutarak, ihtiyaca göre belirlenen ek faaliyetlere devam edeceğiz.
 • Kızlarımıza sağladığımız özel imkanları devam ettireceğiz.
 • Altyapıya yaptığımız yatırımı artıracağız. Üzerinde çalıştığımız bir proje var. Haftaya internet sitemizde detayları paylaşılacaktır. Özetlemek gerekirse belirlediğimiz kriterleri yerine getiren 8 yaş altı sporcularımıza ek destek eğitimlerine başlayacağız.

Tamamını ücretsiz olarak yaptığımız ve yapacağımız bu faaliyetlerin en özel olanı bana göre altyapı projemizdir. Her yıl liglerde yarışan profesyonel takımlarımızda yer alan sporcularımızın masrafları için bir bütçe belirliyoruz. Pandemi sebebiyle ligler yapılamadığı için ayırdığımız bütçeyi iptal etmeyeceğiz. Bu bütçeyi altyapımıza yatırım amacıyla değerlendireceğiz. İnanıyoruz.

Yapılan bütün faaliyetlerde ve kazanılan her başarıda şüphesiz en büyük emek antrenör arkadaşlarımındır. Bu sebeple pandemi şartları işleri zorlaştırsa da ekonomik şartlar ne olursa olsun hiç bir antrenörümüzü ekibimizden ayırmayacağız. Süreci ticari mantıkla değil, kurumsal yaklaşımla yönetmeye devam edeceğiz. Sporcularımıza bu süreçte sorumluluk hissederek sahip çıkan antrenör takımımızın değerinin farkındayız. Şartlar zorlaştıkça sporcularımıza verdiğimiz desteği artıracağız.

Herkese açık olarak yapmayı düşündüğümüz çalışmalardan bahsedelim. Öncelikli amacımız çocukları satrancın içerisinde tutmak ve dost kulüplerimiz ile yardımlaşmak olacak. Pandemi sürecinin başından bugüne kadar yaptığımız yardımlaşmaların da detayına girmeyeceğim. Bazı şeyler yazmak için değil sadece yapmak içindir. Kısaca şunu söyleyebilirim ki elimizden geldiğince dostlarımızla yardımlaşmaya devam edeceğiz.

 • Gerçekten yetenekli fakat maddi öncelikleri satrançtan farklı olan küçük yaştaki sporcular için belirlediğimiz burs programlarımız var. Bir çocuğumuzun hayatına katkımız olursa memnun oluruz. Kaan Taşkan adına açılan burs programlarının amacı budur. Burs programlarımızı devam ettireceğiz.
 • Sadece kulüp sporcularımızın değil ülkemizdeki tüm sporcuların oynayabileceği, motivasyonlarını artıracak organizasyonları yapmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar ücretsiz olarak yaptığımız bu organizasyonlar aynı şekilde devam edecektir. Kaan Taşkan İnternet Ligi buna güzel bir örnektir. Organizasyonun güzel geçmesinde en büyük pay bir amaç doğrultusunda karşılıksız oynayan unvanlı sporcu dostlarımın ve dost kulüplerimizindir. Kaan Taşkan adına yakışır bir organizasyondu. Yine aynı isimle daha farklı formatlarda da devam edeceğiz.
 • Daha önce de bahsettiğim gibi Türk satrancının en önemli taşları dijitalleşen günümüzde yer bulmakta zorlanan klasik oyunculardır. Eskiler kelimesine karşıyım çünkü onlar eski değil mevcut düzende eski gibi görünen kişilerdir. Bugün nasıl ki Magnus Carlsen Capablanca’nın oyunlarını inceleyerek satrancını geliştirmeye çalışıyorsa ülke satrancımızdaki genç yetenekler de tecrübeli kişileri tanımalı ve deneyimlerinden faydalanmalıdır. Genç yaştaki bir şampiyon sporcumuzun kendinden yaşça çok büyük bir şampiyon ile yan yana olması her açıdan faydalıdır. Çocuklara ve tecrübeli büyüklerimize önem veren bir kurum olarak genç yaştaki sporcularımız ile tecrübeli şampiyonlarımızı bir araya getireceğiz. Kuşaklar arası bağı kuvvetlendireceğiz. İnternet dünyasına ayak uydurmakta zorlanan emektarların potansiyelinin düşünülenden çok daha fazla olduğuna inanıyorum. Ne demek istediğimi daha net anlamak isteyenler yıllar sonra satranca dönen Kasparov’un maçlarını inceleyebilirler. Klasikler her zaman bilinenden daha etkilidir. Bu sebeple müfredatlarımızda eski dünya şampiyonlarının oyunlarına sıkça yer veriyoruz. Pandemi bitene kadar ülkemizin değerli büyüklerinden ek çalışmalarımıza misafir olmalarını rica edeceğiz. Pandemi sonrasında aynı çalışmayı kamplarımızda uygulayacağız.
 • Vaka sayıları düşüp normalleşme sürecine girildiğinde ülkemizde verilen izinler doğrultusunda yüz yüze turnuvalar için gayret edeceğiz. Her şeyden önce yine hijyen kurallarına dikkat edeceğimiz organizasyonlarda sporculuktan maddi kazanç elde eden ve pandemi sebebiyle turnuva oynayamayan sporcu dostlarımızı davet edeceğiz. Hem onlara hem sporcularımıza fayda sağlamayı amaçlayacağız.
 • Yaz dönemi için çalışmalarımız devam etmekte. Açık alanda yapılacak turnuvaların altyapısı için çalışıyoruz. Yaz aylarındaki koşulları şimdiden bilemesek de kuvvetli ihtimaller üzerine çalışmalarımızı başlattık. Açık hava turnuvaları üzerine çalışıyoruz.
 • Yaz aylarında turnuvaları daha rahat oynayabileceğimize inansak da mevcut düzende daha rahat organizasyon yapabilmemiz için organizasyon sorumlumuz IA-IO Melih Çiçek’in de katkılarıyla online platformlar üzerinde çalışmalarımızı başlattık.
 • Devam eden sosyal sorumluluk projelerimizi durdurmayacağız.
 • Kendini geliştirmek isteyen antrenör ve sporcular için dışarıya açık düzenli ve ücretsiz eğitimler vereceğiz. Çalışmalarımızı standart youtube formatında değil, profesyonel sistemle gerçekleştireceğiz. Detaylarını ocak ayında ilan edeceğiz.

Pandemi sürecinde elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz. Bilinmesini isterim ki doğru bildiğimiz yolda kararlılıkla ilerlemeye devam edeceğiz. 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2020