Ağustos 11, 2020 | | , , ,

Efe Metehan Yavuz Türkiye 1.si

Efe Metehan Yavuz Türkiye 1.si

Liselere geçiş sınavında 500 tam puanla Türkiye birincisi olan sporcum Efe Metehan Yavuz’dan kısaca bahsetmek istiyorum. Hem lise sınavında hem de satrançta Türkiye şampiyonu olan Metehan’ın birinciliklerinden daha değerli bir özelliği var.

14 yaşında olmasına rağmen kendinden yaşça büyük kişilere örnek olabilir Metehan her davranışıyla. Hiçbir zaman taşkın bir hareketini göremezsiniz. Bu zamanda bu saygıyla yetişmiş ender çocuklardandır. Rakibine asla saygısızlık yapmaz. Antrenörlerini dinlerken gözlerinin içine bakarak dinler. Maç kaybedince üzülür ama sinirlenmez. Takım maçlarında içindeki heyecanı hissederiz hep. Takımına faydalı olmak ister. Sorumluluk hisseder. Rakiplerinin kaybetmesiyle değil kendi kazancıyla ilgilenir. Yedek kaldığında sesini çıkarmaz. En zor maçta forma veririz, gereken hazırlığını yapar, kazanırsa ayarında sevinir, kaybederse takımı için üzülür. Kazandığında rakibini teselli etmeyi bilir. En zor maçlardan sonra bile kazanana kaybedene bakmadan rakibiyle beraber gülümseyerek çıkarlar maçtan. Kısacası örnek bir Türk gencidir.

Bu sebeple çocukların ve gençlerin internet videolarından zehirlendiği, sosyal medyayı yanlış kullanmaları sebebiyle sosyal değerlerini yitirdiği, oyunlara kendini kaptırarak yeteneklerini harcadığı, doğadan uzaklaştığı, hazıra alıştığı ve başarmak için çalışma duygusunu unuttuğu günlerde bu kişilik özelliklerini koruyarak sınavdan da satrançtan da daha önemli bir başarı göstermiştir bana göre.

Kendisine verilecek hiçbir destek yardım değil hakkıdır. Metehan gibi bir çok alanda aynı anda başarılı olan çocukların gösterdiği başarı kolay elde edilen bir başarı değildir. Bu çocuklar ülkemizin geleceğidir ve desteklenmelidir. Kendisiyle her zaman gurur duyuyorum ve böyle bir evlat yetiştirdikleri için ailesine teşekkür ediyorum.

Tüm Hakları Saklıdır © 2020